Türk Ceza Kanunu Madde ve Gerekçeleri

Türk Ceza Kanunu Madde ve Gerekçeleri listesi ile maddelerde bulunan cezalar bir çok suç tipi için 5237 sayılı TCK’ da ayrı bir şekilde düzenlenmiştir.

Bilindiği üzere Türk Ceza hukukunun bir numaralı prensibi “kanunsuz suç oluşmaz, suçsuz ceza olmaz.” olduğuna göre yasada yazmayan sebepten ceza tayini de mümkün değildir.

Öncelikle Ceza yargılaması açısından 5237 sayılı Türk Ceza kanunu ve madde gerekçeleri konusu ile ilgili olarak tck gerekçeleri hakkındaki şu bilimsel tartışmayı okumakta yarar var. Çünkü gerekçelerin yasal hükmü yoktur. Ceza mahkemelerinde ve Yüksek mahkeme olan Yargıtay’da yapılan yargılamalarda önemli olan yasa metnidir. Gerekçe, sadece kanunun koyuluş amacını, neden böyle bir hukuki düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu gösteren, hukukta ratio legis denilen mevzuata gereksinim sebebini gösteren nedenler topluluğudur.

TCK maddeleri şerhi olarak size önerebileceğimiz site ise TCKMadde.com olup, kanunun ;

İlk metni: http://www.hukuki.net/kanun/5237.15.text.asp 

Güncel ve değişiklikleri ile Son hali olan tam metni ise:  http://www.hukuki.net/hukuk/index.php?article=92

sayfalarında bulunmaktadır. Türk ceza kanunun uygulanması, mahkeme ve yargıtay kararları için içtihatlar sayfası gerekli emsal (örnek) kararları aramak için son derece ideal ve hukuksal mevzuat kaynağıdır.

 

Bu yazı Yararlı Hukuk Bilgileri kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın